Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

TOFAŞ uzatmada kaybetti (Hakemler Lokomotiv’i itti)

Eurocup’ta TOFAŞ, şampiyonluğun favorilerinden Lokomotiv Kuban’a uzatma sonunda 105-99 (90-90) yenildi. TOFAŞ bu sonuçla sekizinci haftada beşinci yenilgisini, Lokomotiv Kuban ise yedinci galibiyetini aldı.

Karşılaşmada hakemler çok net şekilde sonucu etkiledi. 19 sayı atan Kenny Kadji faul problemi nedeniyle 17 dakika sahada kalabilirken özellikle beşinci faulü tamamen hakem hatasıydı. Bunun yanı sıra normal sürede Withey’e çalınan yürüme kararı etkili oldu, Withey’e son dakikaya giriliken yapılan açık faulün çalınmamasının ardından Kuban iki sayı buldu. Dördüncü çeyrekte hakemler TOFAŞ’a çok zarar verdi. 

İki takımda maça skor bulmakta zorlanarak başladı. Kuban’ın 2. Dakikadan itibaren ardarda bulmaya başladığı basketlerle karşılık Tofaş, Weems ve Kadji ile oyunda kalsa da ilk 5 dakika 9-8 Kuban üstünlüğüyle geçildi. Her ne kadar periyodun geri kalanında Kadji, bireysel çabalarıyla ön plana çıksa da ilk periyodu Kuban, 18-16 önde tamamlamayı başardı. İlk periyotta Tofaş’ın bulduğu 16 sayının 13’ünde Kenneth Kadji’nin imzası vardı.

İkinci periyodun başında sahada Kuban fırtınası vardı. Tofaş’ın top kayıplarını iyi değerlendiren ve temsilcimizin ardarda yaptığı faullerle serbest atış çizgisinden sayılar bulan Kuban, devreye 5 dakika kala skoru 35-30’a getirmeyi başardı. İlk yarının sonlarına doğru fark Kuban lehine çift hanelere yaklaşsa da Tofaş, taraftarının da desteğiyle birlikte farkı tekrar azaltmayı başardı ve Berkan Durmaz’ın attığı son saniye basketiyle birlikte soyunma odasına Kuban’ın 44-41’lik üstünlüğüyle gidildi. İlk yarının en etkili ismi, Tofaş’ta 17 sayı ve 3 ribauntluk performans sergileyen Kenneth Kadji oldu.

İkinci yarı Mejia’nın 3 sayılık basketiyle başladı ve Tofaş, maçın başından bu yana ilk defa rakibini yakalamayı başardı. Bu bölümde taraftarının desteğini iyice arkasına alan Tofaş, periyodun bitimine kadar rakibinin farkı açmasına izin vermedi ve maçın 28. dakikasında ilk defa öne geçmeyi başardı. (63-62) Etkili oyununu periyodun geri kalan bölümünde de sürdürmeyi başaran Tofaş, son periyoda 71-68 önde girdi.

Son periyot, konuk ekip Kuban’ın 9-0’lık serisiyle başladı. Tofaş, bu periyottaki ilk sayılarını 4. dakikada Garrett’ın 3 sayılık basketiyle buldu. Bu bölümde savunmada iyice sertleşen ve hücumda Mejia, Garrett ve Harper ile üst üste 8 sayı daha bulan ve Tofaş, maçın bitimine 4:38 kala yeniden öne geçmeyi başardı. (82-81) Geri kalan bölüm karşılıklı basketlerle geçildi ve maçta son 1 dakikaya 88-88’lik eşitlikle girildi. 44 saniye kala Kuban, Whitehead’in turnikesiyle skoru 90-88’e getirdi. Bitime 30 saniye kala Jeff Withey, faul çizgisinde hata yapmadı ve maçta skor yeniden eşitlendi. (90-90) Maçta geride kalan sürede Kuban hücumundan sayı çıkmadı ve 90-90’lık eşitlikle maçta uzatmaya gidildi.

Uzatma periyodu da karşılıklı sayılarla geçilse de son 1 dakikaya 100-96’lık Kuban üstünlüğüyle girildi. Bitime 37 saniye kala bir basket daha bulan Kuban, skoru 102-96’ya getirdi. Bitime 24 saniye kala Garrett, uzaklardan 3 sayılık basket bularak skoru 102-99’a getirsede kalan süre maçı çevirmek için yeterli olmadı ve Kuban, Tofaş’ı 105-99 mağlup etti.

Ev sahibi Tofaş’ta Diante Garrett, 25 sayı, 3 ribaunt ve 9 asist, Kyle Weems, 20 sayı ve 4 ribaunt, Kenneth Kadji 19 sayı, 4 ribaunt ve 1 blok ve Sammy Meija’da 18 sayı, 4 ribaunt, 8 asist ve 3 top çalmayla oynarken konuk Lokomotif Kuban’da ise Isaiah Whitehead 24 sayı, 6 ribaunt, 3 asist ve 1 blok, Jamel McLean, 21 sayı, ribaunt, 3 asist, 2 blok ve 2 top çalma, Dimitry Kulagin ise 21 sayı, 6 ribaunt, 5 asist ve 2 top çalma ile maçı tamamladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir