Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Datome: Obradovic hayatı da öğretiyor

NBA.com’un İspanyol versiyonuna uzun bir röportaj veren Fenerbahçe Beko’nun yıldızı Gigi Datome, koçu Zeljko Obradovic hakkında konuştu.

Zeljko Obradovic ile çalışmanın nasıl bir durum olduğu hakkında gelen soruyu cevaplayan Datome, “Çok iyi bir şey ve aynı zamanda çok zor. Zeljko size sadece basketbolu değil, hayatı da öğretiyor. Harika bir ilişkimiz var. Dört sezon onun oyuncusu olduğum için gurur duyuyorum” dedi.

Sırp koçun oyuncularına hayata dair öğrettiği çok şey olduğunu söyleyen İtalyan yıldız, “Ona göre basketbol en önemli şey değil. İyi bir insan olmanız ve kurallara saygı duymanız gerekir. Ona göre hiçbir takımda süperstar olmaz. Onun için takım her şeyden üstün gelir” dedi.

Datome, “Obradovic sence NBA’de çalışmaya hazırlıklı mı?” sorusuna da cevaplarken şu cevabı verdi: “Evet, tamamen tamamen! İki ligde farklı bir basketbol var. Fakat bu sadece koç olarak onun yeteneğiyle ilgili değil. O bu oyunun bir öğrencisi. Basketbol izlemeyi bırakamaz. NBA’e gitmek isteseydi, iki lig arasındaki fark nedeniyle burada sahip olduğu yeteneklerini orada kullanamayabilirdi. Bu sadece kendisine ait bir karar olur ancak basketbol bilgisi ve zekası mükemmel. NBA’de Obradovic’ten daha kötü olan bazı koçlarım vardı.”

Son olarak gelen soru üzerine Datome, Boston Celtics koçu Brad Stevens ile Zeljko Obradovic’i kıyasladı: “Her ikisi de mükemmel. Basketbol için ayrıcalıklı bir akılları var. İkisinin de iyi insanlar ama farklılar. Obradovic ile 4 yıldır çalışıyorum. Stevens ile ise sadece birkaç ay geçirdim. Stevens, daha sakin ve zarif. Fakat onun da bağırdığı zamanlar vardı.” (Eurohoops) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir