Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Türkiye kazanacak (Ümit Avcı/Milliyet)

Ümit AVCI (Milliyet)

Avrupa basketbolunun zirvesinde iki Türk takımı karşı karşıya gelecek, İspanya’nın Vitoria şehrindeki yarı final nefesleri kesecek.

Anadolu Efes alt yapısından yetişen Melih Mahmutoğlu, Fenerbahçe alt yapısından çıkan Doğuş Balbay ile birlikte Vitoria sokaklarında Milliyet’e önemli açıklamalar yaptı.

Türk Sporu, bugün tarihinin en anlamlı günlerinden birisini yaşayacak, iki Türk takımı Euroleague yarı finalinde karşılaşacak… Anadolu Efes kaptanı Doğuş Balbay ile Fenerbahçe Beko’nun kaptanı Melih Mahmutoğlu durumu özetledi aslında; sonuç ne olursa olsun, Türkiye kazanacak.

THY Euroleague’de Final-Four heyecanı bugün başlayacak. Tarihi bir başarı göstererek ilk kez aynı anda son 4 takım arasına kalan Anadolu Efes ile Fenerbahçe Beko bugün yarı finalde karşılaşacak, pazar günü oynanacak dev finalde, mutlaka bir Türk takımı olacak. Bu aslında sadece basketbolun değil, Türk Sporu’nun da gurur günü olacak. Vitoria’da bulunan 4 takımdan bir tanesi Avrupa Şampiyonu unvanına sahip olacak ve Türkiye 2 takımla bu organizasyonda bulunarak, yeni bir tarih yazacak.

Tam 18 yıl aranın ardından Final Four’a yükselen Anadolu Efes’in kaptanı Doğuş Balbay, kendilerinin de iki Türk takımının aynı anda Vitoria’da bulunmasından, ötürü büyük gurur yaşadıklarını söyledi. Sahada kazanmak için iki takımın da tüm çabayı sarfedeceğini ancak yine de kendisinin buna bir rekabet olarak bakmadığını anlatan tecrübeli oyuncu “İki Türk takımı el ele final yarışında diye düşünüyorum. Sonuçta ne mutlu bize ki, yine finalde bir Türk takımı bulunacak. Rakibimiz zaten yıllardır buradaydı, bu sene bizim de katılmamızla, en unutulmaz Final Four’lardan bir tanesi yaşanacak. İki takımımızın burada olması demek, Avrupa’nın en iyi 4 takımından iki tanesinin Türk takımı olduğu anlamına geliyor. Bu bence çok büyük bir olay” dedi. 

Yarı finaldeki buluşmada şansların eşit olduğunu savunan yıldız oyuncu, “Biz takım olarak çok iyi durumdayız. Yıllardır özlemini çektiğimiz Final Four’un, takımda bir özgüven yarattığını da görüyorum. Moraller iyi. Ancak tek maçlı sistemlerde o gün nasıl olduğunuz çok önemli. Bizim sahada çalıştıklarımızı, planladıklarımızı ne kadar yapacağımız bence maçın kaderini belirleyecektir. Umarım bir Türk takımı buradan kupayla döner ve finale yükselen takım da biz oluruz” diye konuştu. 

Fenerbahçe’nin yaşadığı sakatlık sıkıntılarına da değinen Doğuş, “Sporda maalesef böyle durumlar olabiliyor. Rakibimizin sahaya hangi kadro ile çıkacağını net olarak bilmiyoruz ama her türlü senaryoya hazırlıklıyız. Böyle şeylere çok takılmamamız lazım. Fenerbahçe’nin ne kadar iyi bir takım olduğu ortada. Daha önce, eksik kadrolarla da olsa neler yaptığı ortada. Sakatlıkları olsa da o bölgede oynayacak oyuncuları var. Anadolu Efes olarak bizim sahada ne yaptığımız önemli. Bizim konsantre olduğumuz tek şey kendimiziz. Dolayısıyla rakibin eksik olmasının bizi rahatlatması gibi bir durum söz konusu olamaz” ifadelelerini kullandı.

Tüylerim diken diken
Fenerbahçe Beko kaptanı Melih Mahmutoğlu da, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümünde Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşmak istediklerini ifade etti.
 
Organizasyonun yarı finalinde Anadolu Efes’i geçmeleri durumunda final maçının 19 Mayıs’ta oynanacağını vurgulayan Melih, “Final harika bir günde oynanacak. O günü düşünürken tüylerim diken diken oluyor. İspanya’da o gün Türk bayrağını dalgalandırmak istiyoruz. En çok arzuladığımız şey bu. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Sonuçta yarı finalde kim kazanırsa kazansın, 19 Mayıs’ta bir Türk takımının şampiyonluk şansı var. Bu da çok güzel bir şey. Tabii ki kazanan taraf olmak için tüm çabayı göstereceğiz” diye konuştu.


İlk tebrik eden oluruz

İki takım kaptanının ilginç bir özellikleri de var. Fenerbahçe Beko takımının kaptanı Melih Mahmutoğlu lacivert-beyazlı kulübün alt yapısından yetişirken, Anadolu Efes kaptanı Doğuş Balbay ise Fenerbahçe alt yapısının bir ürünü olarak basketbola kazandırıldı. İki oyuncu da profesyonel bir iş yaptıkları için Final Four öncesinde bunu çok düşünmediklerini ancak kendilerine yatırım yapan, bu imkanı sağlayan eski kulüplerine de her zaman saygı duyduklarını ifade etti. İki oyuncu da yarı finaldeki buluşmalarından çıkan takımın şampiyon olmasını istediklerini belirtirken, “Hangimiz kazanırsak, biliyoruz ki diğerini ilk tebrik eden biz oluruz. Bu öncelikle kupanın Türkiye’ye gitmesini istememizdendir. Umarız kazanan Türkiye olur” ifadelerini kullandılar.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir