Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Karşıyaka’dan 100. Avrupa galibiyeti (Hüseyin Akbaş)

İSTATİSTİK: 

FIBA EuropeCup 4.hafta maçında temsilcimiz Pınar Karşıyaka İzmir’de Spirou Basket’i konuk etti. Maçın son çeyreğinde düğümü çözen Karşıyaka 90-72 galibiyetle salondan ayrıldı.

Baş antrenör Özhan Çıvgın ilk beş tercihini Walker, Tayfun, Chatman, Henry ve Marei’den yana kullandı. Avrupa kupalarındaki 100. galibiyet için parkeye çıkan Kaf Kaf maça etkili bir oyunla başladı. İlk beş dakikayı 11-6 önde geçti. Spırou Basket toparlandı ve oyuna ortak oldu. Basit hatalar yapan Pınar Karşıyaka rakibinin sayılarını engelleyemedi ve çeyreği 20-21 geride kapattı. İlk çeyrekte İzmir ekibinde Tayfun 5 sayı, Chatman 4 sayı üretti.

Maçın 2.çeyreğine hakemlerin kararları damga vurdu. Spirou Basket lehine çaldıkları “absürt” faul düdükleriyle Pınar Karşıyakalı oyuncu, teknik kadro ve taraftarın büyük tepkisini çekti. Pınar Karşıyaka ikinci çeyreğin ilk 4 dakikasında sayı üretemedi. Çeyreğin bitimine 3:14 kala Egemen’in vurduğu smaçla ateşlenen Pınar Karşıyaka maça oyun ve skor olarak ortak oldu. İlk yarı sonunda soyunma odasına 34-34 eşitlikle gidildi. İlk yarıda Spirou Basket 13 asist yaptı. Ribauntlarda 16’ya 15’lik Karşıyaka üstünlüğü vardı. İlk yarıda Henry 7 sayı 2 asist, Chatman 6 sayı 4 ribaunt ile öne çıkan oyunculardı. Marei ve Gailus erken faul problemi yaşayarak kenarı gelmek zorunda kaldılar.

İkinci yarı Egemen’in smacı ile başladı. İkinci yarının ilk 5 dakikasında her iki ekipte sayı bulmakta zorlanmadı. (46-49) Pınar Karşıyaka inişli çıkışlı bir oyun sergiledi.Üçlük çizgisini iyi savunamayan Karşıyaka, dip çizgiden yediği sayılarla maçın son çeyreğine 55-59 geride girdi.

Son çeyreğe kritik 2 top çalarak başlayan Kaf Kaf maçta yeniden öne geçti. Walker’ın ard arda bulduğu üçlük isabetleriyle bitime 6:13 kala fark 7 sayıya çıktı. Taraftarının da desteği ile yakaladığı rüzgarı sürdüren Kaf Kaf, Walker’ın önderliğinde farkı çift haneli sayılara taşıdı. Hakemlerin çaldıkları “absürt” düdükler maçın son çeyreğinde de devam etti. Hücumda pas paylaşımını başarılı bir şekilde yapan temsilcimiz geri adım atmadı ve maçtan 90-72’lik galibiyetle ayrıldı.

Walker 23 sayı ile maçın oyuncusu seçildi. Henry 14 sayı 5 asist,Chatman 12 sayı 7 ribaunt ile galibiyete önemli bir katkı sağladılar. İlkan’ın yokluğunda ve Marei’nin erken faul problemine rağmen Egemen sergilediği performansla taraftardan alkış aldı.

Pınar Karşıyaka FIBA EuropeCup’ta 4.maçında 3.galibiyetini aldı. Avrupa kupalarında toplamda 100.galibiyetine ulaşan Pınar Karşıyaka bu tarihi olayı taraftarlarıyla marşlar söyleyerek kutladı.

Sosyal sorumluluk tribününün konuğu AHBAP İzmir’di. Maç öncesi reklam panolarından AHBAP İzmir’in görüntüleri tribünleri dolduran basketbolseverlerden alkış aldı.

Sakatlığı bulunan İlkan Karaman, Darüşşafaka Tekfen maçı düşünülerek riske edilmedi ve maçta süre almadı.

Pınar Karşıyaka FIBA EuropeCup 5.haftasında 14 Kasım’da deplasmanda Donar ile karşı karşıya gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir