Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Hakem sizsiniz, karar sizin (Necip Kapanlı)

Basketbol güzel bir oyundur ve bu nedenle de dünyanın pek çok yerinde futboldan sonra izlenme ölçümlerinde ikinci sıradadır. 

Basketbol sert bir oyundur. Temas oyunun genlerinde vardır. İnsanlar kurallar içinde mümkün olan en sert, en hızlı oyunu izlemekten hoşlanır.

Serbest atış, oyunun kural dışı sertliklerine karşı uygulanan bir tehdittir ama hakemlerin sertlik derecesini aşağı çekmeleri, hatta hiç temas olmayan pozisyonlarda faul çalıp oyunu serbest atış yarışmasına çevirmeleri basketbolun cazibesini ortadan kaldırır, seyredilmez bir oyun haline getirir.

Oynayanlar, oyunu yönetenlere saygısızlık yapamaz, aksi halde kaos ortamı oluşur ancak bunun anlamı insanların sahaya çıkarken ölçülü olmak koşuluyla insani reflekslerinden arınması demek değildir. Oyuncular, koçlar sahaya çıkarken insani duygularını soyunma odasında bırakamaz.

Oyunu yönetenler oynayanların ölçülü insani reflekslerini cezalandırır, oyunu temassız hale getirirlerse basketbol basketbol olmaz ve seyredilmez. Asıl olan oyunun iyi oynanmasıdır, oyunun ve insanın genleriyle oynamak pahasına hakemlerin oyunu kontrol etmesi değildir. Kendisine güvenen, işi bilen hakem insani tepkileri tolore etmekten, oyunu temaslı oynatmaktan korkmaz.

Cumartesi günü Banvit-TOFAŞ maçını izlerken oyun adına da, sahadaki iki takım adına da üzüldüm. Salonda bulunan herkes pozisyonları farklı gördü, maçı yöneten üç kişi farklı gördü. Oyunu yönetemeyince de teknik faul silahını kullanmaya başladılar.

Banvit oyuncusu atış kullandı, top cama çarptı, TOFAŞ oyuncusu camdan aldı, sayı kararı çıkmadı. Tam Banvit benchinin önünde. Benchte oturanlar hep birlikte "sayı" dediler, belki de içlerinden bir kaçı ayağa kalktı… İnsani reflekslerle… Karar: Teknik faul… Banvitliler maçtan önce "maçın şu dakikasında hep birlikte "sayı diyelim" diye sözleşmiş olabilirler miydi? Belli ki bir hata vardı ve gösterdikleri reaksiyon abartılı değildi. Maçın daha sonraki bölümünde TOFAŞ Koçu Orhun Ene, "Top onlardan çıktı." dedi, teknik faul aldı… Maçın son hücumunda çizgiye çarpan topu "Göremediler" deyip geçelim ama öncesinde yapılabilecek ne kadar büyük hata varsa yaptılar…

Darüşşafaka Tekfen-Pınar Karşıyaka maçını çok merak ediyordum. Hakemler, "Maçı temassız bir oyun haline getirirsek kolay yönetiriz" diye mi düşündüler, bilemiyorum ama her şeye, hatta sadece topa yapılan temaslara bile faul çalıp oyunu basketbol olmaktan çıkardılar. 

Oynayanların birbirine temas etmediği birçok oyun var… Snooker da bunlardan biri… Aynı saatte oynanan Ronnie O’Sullivan -Neil Robertson maçına geçtim. Daha sonra yeniden basketbol maçına geçtim, bıraktığım yerdeydi… Snooker kadar temassızdı… Berk Demir kendisine çalınan faulden sonra hakeme birşey söylemek istedi (Berk efendi bir çocuktur, ağzından kötü bir kelime çıkacağına ihtimal vermem)… Daha ilk kelimesi ağzından çıkmadan teknik faul çalındı. 

Maç 2 saat, 5 dakika sürmüş… 50-60 serbest atış kullanılmış… İzleyenler sıkılmış, oynayanlar gerilmiş… Ben ise , O’Sullivan’ın 1000. kez 100’lük seri yapmasına tanıklık yapmanın keyfini çıkardım.

Sevgili arkadaşlar… Bu oyunu oynatmayıp, savunmaları sindirirseniz, masum ve doğal tepkileri teknik faulle cezalandırıp basketbolu güzelleştiremezsiniz… Zaten Disiplin Kurulu ellerini ovuşturup arkada beklemesiyle kimsenin gıkı çıkmaz oldu… İnsanlar bu kadar baskıyı kaldıramaz… En önemlisi böyle bir oyunu kimse seyretmek istemez… Ben bile başka kanala geçiyorsam, gerisini süz düşünün…

Hakem sizsiniz, karar sizin… Ama oyun hepimizin… Şunu bilin ki siz sahanın müdürü değil, oyunun düzen içinde oynanmasını sağlamakla görevli kişisiniz… Oyunun yıldızları ise elbette oyuncular…

 

1. Berk Demir’e çalınan faul ve teknik faul…

 

2. Darüşşafaka-Karşıyaka maçında topa temasa faul çalınan pozisyonlardan biri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir