Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Anadolu Efes Motum’la finale

 Anadolu Efes, Galatasaray Doğa Sigorta’yı bu sefer de 78-72 yenerek adını finale yazdırdı. Sürpriz bir şekilde Moerman, Beaubois ve Simon’u kadroya almayan Anadolu Efes, Motum ve James Anderson’dan muhteşem bir katkı aldı. Özellikle Brock Motum maçı koparan isim olurken karşılaşmayı da 24 sayı 7 ribaund ile tamamladı. Vasilije Micic’in 23 sayı 11 asist 3 ribaundluk performansı da maça damgasını vuran şeylerden biriydi. Benchten 25 sayılık katkı alan Galatasaray elinden geleni yapsa da maç sonunu pek iyi oynayamayınca sezonu kapattı. Eldeki bütçeye göre son derece iyi bir sezon geçiren Galatasaray’da Ege Arar’ın savunma katkısı dikkat çekiciydi.


Karşılaşma son derece sert başladı. Savunmada iki takımın da hem topa baskı yapması hem de temaslı oynaması skorun kısır kalmasına sebebiyet verdi. İlk 5 dakika sonunda 7-6’lık Efes üstünlüğü bulunurken iki taraf da dış atışlarda çok zorlandı. Motum ve Micic ile etkili olmaya başlayan Efes ilk kez skorda anlamlı bir şekilde öne geçti. Çeyrek sonunda da düşük yüzdeler devam edince ilk çeyrek 17-15 Efes üstünlüğü ile sonuçlandı.

İkinci çeyreğe Anadolu Efes kısalarından çok iyi katkı alarak başladı. Galatasaray ise benchinin etkili oyunuyla ilk  bölümde oyuna tutundu. Göksenin’in ekstra isabetleri de Galatasaray’ın skoruna ciddi katkı yaptı. Motum Micic ikilisinden gelen üst üste isabetlere Galatasaray üçlüklerle cevap verdi. Son 3 dakikaya girilirken skor 32-31’di. Bu dakikadan sonra çok kısa sürede gelen 9-2’lik Efes serisi farkı da ilk kez 8 sayıya çıkardı. Son saniyede Auguste’un üçlüğü Galatasaray’a mola olurken devre arasına 41-36 Anadolu Efes önde girdi.

Üçüncü çeyreğe 5-0’lık seriyle başlayan Galatasaray’a Micic tek başına cevap verdi. Günün yıldızı Motum da Micic’e eklenince Efes yeniden kontrolü eline aldı hatta Anderson’ın üçlüğüyle fark çift hanelere çıktı. Galatasaray mola sonrası uzun bir süre rakibine sayı attırmasa da endi de hücumda etkili olamadı. İşi tek kişilik şova döken Micic yine üst üste isabetleriyle skoru Efes’in istediği yerlere çekti. Son çeyreğe 62-51 Anadolu Efes üstün gitti.

Son çeyreğe Galatasaray fırtınası ile girildi. İlk iki buçuk dakika dolmadan 7-0’lık seri yakalayan sarı kırmızılılar rakibe molayı da aldırdı. Brock Motum’un ise söyleyecek daha çok şeyi var gibiydi. Üst üste 5 sayı üreten Avustralyalı oyuncuya katkı veren olmayınca Galatasaray rakibini 4.22 kala 67-67 skoruyla yakaladı.  James Anderson’ın tipi nefes aldırırken Brock Motum ve Anderson’dan gelen iki üçlük farkı 2 dakika kala 8 sayıya çıkardı. Galatasaray tam 4 dakika boyunca sadece 2 sayı üretebilince karşılaşmanın sonunda farkı idare eden Anadolu Efes karşılaşmadan 78-72 galip ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir