Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Banvit şeytanın bacağını kırdı

İSTATİSTİK:

Tahincioğlu BSL’de Banvit, ilk yarıda çok düşük yüzdeyle hücum ettiği maçta evinde Pınar Karşıyaka’yı 84-75 yendi ve 6’ncı maçında ilk galibiyetini aldı. Karşıyaka ise oynadığı 7 maçta 4’üncü kez mağlup oldu.

Dengede başlayan maçın ilk dakikalarında takımlar organize hücumlardan ziyade ellerine geçen ilk hücum opsiyonunu değerlendirme yoluna giderken kolay çalınan fauller tempoyu iyice düşürdü. Bu anlarda Assem Marei’nin önce Jordan Morgan, ardından Berke Atar karşısında gerçekleştirdiği sırtı dönük oyunlar Karşıyaka’nın skor bulmasını sağladı. Banvit ise yeni guardı McKenzie Moore’un asistleriyle gelen üçlüklerle ayakta kaldı ve ilk 10 dakikayı 13-12 önde geçmeyi başardı.

Pınar Karşıyaka; ikinci çeyrekte set temposunu yakalayıp top paylaşımını iyi yaptı, bu sayede Berk ve İlkan’dan dış atış katkısı aldı. Buna ikinci şans sayıları ve Walker’ın yaratıcılığı da eklenince Kaf-Kaflar farkı 1:14’te 9 sayıya kadar çıkardı (21-30). Bandırma ekibi, o ana kadar Şehmus, Rıdvan ve Oliver’ın deliciliğiyle fark yaratıp Berke ile hücum ribaundlarını toplasa da çok kolay atışların kaçması ivmeyi Karşıyaka’ya geçirdi. Ancak devrenin son bölümünde Cem Ulusoy ile üçlüğü kaydedip Berke Atar ile güzel bir post-up oyunu izleten Banvit, 8-2’lik seriyle soyunma odasına farkı 4 sayıya indirerek girdi (28-32).

Arkasına aldığı rüzgarla üçüncü çeyreğe de iyi başlayan Banvit, maçın başında 2’nci faul aldıktan sonra ilk kez oyuna giren Jordan Morgan’la boyalı alanda fark yarattı. Bu dakikalarda Marei’yi, yine Morgan’la etkisiz hale getiren ev sahibi ekip, Perez’in içeri penetreleri sayesinde hücumlarda daha da rahatladı. Böylece 10-3’lük seriyle 38-35 öne geçti. Devamında fark 8’e kadar çıksa da son bölümde Berk Uğurlu’nun skor katkısı Karşıyaka’yı maça yeniden dahil etti. Böylece konuk ekip son 10 dakikaya iddiasını koruyarak, yalnızca 5 sayı geride girmiş oldu (54-49).

Banvit, son çeyreğe dengesiz hücumlarla başlayan Karşıyaka’yı savunma kaynaklı basketlerle cezalandırırken Morgan’ın hücum ribaundlarına verdiği katkı ve Şehmus’tan gelen üçlükle hücum çeşitliliğini arttırdı. Böylece fark, bitime 7:25 kala çift hanelere yükseldi (61-51). Karşıyaka, kendi şutunu yaratan Henry ve Walker ile rakibine yanıt vermeye çalışsa da kolektif bir hücum aksiyonu yaratamadı. Böylece yarı sahada pas akışını iyi sağlayan, rakibi dengesiz yakaladığında ise Moore ile fast-breakleri gerçekleştiren Banvit maçtan 84-75’lik galibiyetle ayrıldı.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir