Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Çalakalem-10 (Necip Kapanlı)

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ-AREL ÜNİVERSİTESİ BÜYÜKÇEKMECE
* Quino Colom’un başına her maçta rakipleri bir muhafız dikiyor. Büyükçekmece’de o görev Merthan Mutlu’ya aitti ancak 3 dakika dolmadan ikinci faulünü alınca görevini genç Arda’ya devretti.
* Can Altıntığ faul yaptığı pozisyonda yere düşen Merthan Mutlu’yu kaldırıp özür diledi ama genç hakem Musa Kazım Çetin’den düdük çıkmadı. Bir başka pozisyonda dışarı çıkan topta Büyükçekmece, savunmaya dönüp durumu kabullenmişken, hakemler topu zorla Büyükçekmece’ye verdi. Bu iki pozisyonu oyuncular yönetmiş olsa doğru kararlar verilirdi. Bir başka pozisyonda ise Can Altıntığ hakemlerden önce davranıp, "Top benden çıktı." dedi.
* Büyükçekmece’de skorun Colom’da toplanması yerine dengeli dağılması onlar açısından daha sağlıklı idi. 
* Ribaundlarda 14 (18-4), serbest atış isabetlerinde 10 fark yapan (19-9) bir takımın maçı 14 sayıyla kaybetmesi ancak çok normal değil ama diğer istatistiklerin tamamı Bahçeşehir Koleji lehine olunca Büyükçekmece itirazsız kaybetti. Tabii bunda Hayes ve Armstead’in sakatlıklarının rolü büyüktü ama Bahçeşehir’de de White’ın, Slaughter’ın, Altıntığ’ın hakkını yememek lazım. Bahçeşehir çok daha iyi oynadı ve son derece rahat kazandı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE-BANVİT
* Asıl görevi Tu Holloway’i yavaşlatmak olan Şehmus Hazer takımının ilk 13 sayısının 8’sini attı ve ters köşe yaptı. Hücum ederken A planı yanında B planı, C planı olması gerekir ki üçe bir fast breakte sadece pasa odaklanıp top kaybı yapmasın. Şehmus savunmayı da, hücumu da agresif yapan bir oyuncu. Yaşı da genç olduğu için hakemler ona çok kolay faul çalanabiliyor.
* Banvit maçı kolay kazanabilecek gibi gözükürken saha içi liderleri olmamasının da etkisiyle ellerindeki maçı kaybettiler. İBB ise mücadeleyi bırakmamanın ödülünü aldı.
* 2019 Dünya Şampiyonası yarı finalindeki Türkiye-Sırbistan maçında Kerem Tunçeri kadar Semih Erden de konuşulmayı hak etmişti. Son saniyede yaptığı blok olmasa maçı kaybetmiştik. Diyeceğimiz odur ki, Semih Erden’in sayısı çok fazla olmasa da olağanüstü motivasyonla oynadığı maçlar vardır ancak son yıllarda onu Banvit karşısındaki kadar hırslı ve istekli görmemiştik. Son periyodda özellikle yaptığı bloklarla takımını oyunda tutmayı başardı. Belli ki takımı sahiplenmiş.
* Banvit puan durumundaki yeri itibariyle büyük baskı altında oynuyor. Son periyodda 9 sayı kalmalarının fazlaca teknik bir açıklaması yoktu.

ANADOLU EFES-GAZİANTEP
* Sarunas Vasaliauskas en ufak temasta ağır hasar görmüş rolünde. Buraya geldiğinde de böyle miydi, yoksa o da Türk basketbolu’na mı ayak uydurdu? Bilemiyorum. McKissic de faul olan pozisyonlarda hakemlere fazlaca yardımcı olmak için kendisini yerlere atmaya başlamış.
* McKissic reklam alanında kayıp düştü, neyse ki sakatlanmadı. Bu konuda oyunculardan hala bir tepki yoksa, bizim için de hava hoş diyemiyoruz çünkü onlar sakatlandığında biz de üzülüyoruz.
* Yarı saha basketbolu, bu oyunun en büyük dilimi ama insan seyrederken  sıkışık alanda kısıtlı hareketler yerine geniş alanda spektaküler hareketler görmek istiyor. Set set set… Kazanmaya çalışmak kadar izleyenleri mutlu etmek de gerekli… Oyuncular ilk yarıyı koçları, ikinci yarıyı izleyiciler için oynadı.
* Ergin Ataman maçtan sonra yerli oyuncular için çok ağır konuştu: Allah Milli Takım teknik heyetine kolaylıklar versin… Yerlilerin istatistiklerine, performanslarına bakıldığında dozu tartışılabilir olmakla birlikte eleştiriler haklı. Türkiye ölçüleri içinde çok büyük paralar kazanmak Efes’teki yerli oyuncuları mutlaka mutlu ediyordur ama gün itibariyle bunlar hakedilmemiş paralardır. Daha demokratik bir ülkede olsak oyuncular çıkıp koçlarının bu çıkışına cevap verebilirler ama bizde böyle bir şey olamaz. Zaten konuşsalar da performansları nedeniyle içini dolduramazlar. Ama… Koçların oyunculara süre kadar güven de vermeleri gerekir… Acaba Ataman yerlilere bu güveni vermiş midir? Oyuncular sahaya girdiğinde hata yapma korkusu yaşamakta mıdır? İşin bu tarafı da önemli…

BEŞİKTAŞ SOMPO JAPAN-GALATASARAY
* Galatasaray ya çok mücadele ediyor, ya çok çabuk kırılıp vazgeçiyor. Bu defa sahada savaşan, çok iyi savunma yapan, geri düşse de oyunu bırakmayan bir Galatasaray vardı sahada. Gerçi son dakika içinde yaptıkları hatalarla maçı vermeye çalıştılar ancak Beşiktaş bu ikramı reddetti.
* Ertuğrul Erdoğan belli ki İBB’den getirdiği Jaka Klobucar’ın kafasını bu maça iyi hazırlamış ve sanki Tai Webster’dan da vazgeçmiş. Klobucar istatistiksel olarak muazzam işler yapmadı ama az top kaybıyla oynayıp seti başlattı ve savunmada çok çalıştı.
* Galatasaray açısından günün sürprizi Erol Can Çinko idi… Tabii Harrison da ikinci devredeki performansı ile galibiyeti getirenlerin başında yer aldı.
* Beşiktaş’ın oynadığı basketbolu galiba sadece şube yöneticileri beğeniyor. Herşeyden önce saha içi liderleri yok. Kenan Sipahi’nin sakatlığı da etkileyici oldu. 
* İki takım da 9’ar üçlük isabeti buldu ama Galatasaray 21, Beşiktaş 26 deneme yaptı.
* Hakemlerden üçüncüsü maça düdüksüz de çıksa değişen birşey olmazdı. Basketbola da yazık, hakemin kendisine de…

TOFAŞ-FENERBAHÇE
* Haftayı iki Eureoleague maçıyla geçiren Fenerbahçe’de oynamaya hazır oyuncu bulmak çok kolay değildi. Joffrey Lauvergne ve Melih Mahmutoğlu, "Bugün bize bırakın." der gibiydiler.
* Fenerbahçe karşısında 21 sayı geri düşen takım maçı bırakır ama TOFAŞ’ın en büyük özelliği geri dönüşleri gerçekleştirmesi. İlerlemiş yaşına rağmen herşeyi yapan, hem oyun kurucu gibi oynayıp hem de skoru üstlenen Sammy Mejia’ya saygımız daha da arttı.
* Geçtiğimiz haftalarda Berkan Durmaz’a, "Bak orada bir pota var, ne zaman şut atacaksın?" diye sormuştuk. Bize cevabı 8’de 7 isabetle 17 sayı atarak verdi. Ama bu bir günlük performans olmamalı.
* Hakemler özellikle dördüncü periyodda oyunun çok gerisinde kaldılar. Bu bölümde en az 10 net hata var. Çoğu TOFAŞ’ın, bazıları Fenerbahçe’nin aleyhine… Kadji’ye çalınan hücum faulü, Berkan’ın kestiği topa sayı verilmesi, Jan Vesely aleyhine çalınan ve son dakikada atılmasına neden olan sportmenlikdışı faul… Hakemler maçtan sonra koçlar tarafından eleştirilmedikleri için iyi maç yönettiklerini sanmasın, onları Disiplin Kurulu’nun acımasız cezaları koruyor ve kimse konuşamıyor.

PINAR KARŞIYAKA-ADATIP SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
* Ödemelerin gecikmesi yüzünden günlerdir antrenman yapmayan, uzunu sözleşmesini fesheden Sakarya baştan yenilgiyi kabul etti, Karşıyaka ise "Ne olur, ne olmaz" deyip as oyuncularını sahada fazla tutarak garantiye gitti. Sakarya takımının isminde "Büyükşehir Belediye" yazıyor. O zaman görev de Belediye Başkanı’na düşüyor.

AFYON BELEDİYE-DARÜŞŞAFAKA TEKFEN
* İki takım da açık saha basketbolu oynayınca izleyiciler için güzel bir maç oldu. Afyon Belediye’nin her maçı yüksek tempoda ve bol skorlu geçiyor.
* Ray MCCallum şutu olmayan bir oyun kurucu görünümündeyken bu maçta üçlük kaçırmadı: 4/4. Daha önce ligde maç başına 1 üçlük deneyen McCallum bakalım bundan sonraki maçlarda da şutunu kullanacak mı? Kafa karıştırdı.
* Kartal Özmızrak savunma yokken düşük, el üstünden yüksek yüzdeyle atıyor. Bu bir tesadüf olabilir mi?

* Pazar akşamı ilerlemiş saate rağmen Afyonlular’ın maça gösterdiği ilgi harikaydı. Belki evlerine çok mutlu dönemediler ama Euroleague’deki rakibine karşı karşı direnen iyi bir Afyon takımını seyrettiler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir