Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Efes’in 5, Ataman’ın 8 sezondur beklediği galibiyet (Gençalp Kozan)

Tahincioğlu BSL play-off finallerinde Anadolu Efes, deplasmanda Fenerbahçe BEKO karşısında ikinci çeyrekten itibaren çok üstün oynayıp 17 sayı farkla galip geldi: 57-74. Böylece serideki üstünlük 2-1’le Anadolu Efes’e geçti.

Bu galibiyet Fenerbahçe deplasmanında Anadolu Efes’in 5, Koç Ergin Ataman’ın ise 8 sene sonra galip gelmesi anlamına geliyor.

Dengeli başlayan maçın ilk dakikalarında Fenerbahçe BEKO, en güçlü yönlerinden yardım sonrası dönüşlerde sıkıntı yaşarken Anadolu Efes bunu Moerman’la cezalandırmayı başardı. İvme lacivert-beyazlılara kaymış gibi gözükmesine rağmen Fenerbahçe, Dixon’dan gelen iki üçlükle nefes aldı. Böylece Efes TV molasına yalnızca 1 sayı önde girebildi (12-13). Mola sonrası Larkin-Micic ikilisinden dış atış katkısı da almaya başlayan konuk ekip, senaryoyu tamamen istediği şekle sokup farkı 8’e çıkardı. İlk çeyrek Anadolu Efes’in 17-22’lik üstünlüğüyle sona ererken Fenerbahçe BEKO’da 17 sayının 9’u Bobby Dixon’dan gelmişti.

İkinci çeyrekte Sinan Güler’in tepede, Ahmet Düverioğlu’nun pota altında yaptığı  savunma Anadolu Efes ikili oyunlarını püskürtüp konuk ekibi 5.5 dakika boyunca sayı kaydından mahrum bıraktı. Ancak bu bölümde çok kolay şutları dahi isabete çeviremeyen Fenerbahçe BEKO savunmadaki başarısını ödüllendiremedi, Efes tutuk kaldığı sekansı 21-22 önde geçmeyi başardı. Periyodun kalan bölümünde sarı-lacivertlilerin aksine yayın gerisinden daha özgüvenli oynayan Anadolu Efes, Micic-Beaubois-Moerman üçlüsünden gelen 3 üçlükle farkı çift hanelere çıkardı. İlk yarıyı konuk ekip 26-36 önde geçti.

İlk yarıda Anadolu Efes’in 7/13’lik üç sayı performansına karşı yayın gerisini sadece Dixon’la kullanabilen Fenerbahçe BEKO 3/18’te kaldı.

Fenerbahçe BEKO, ikinci yarının başlamasıyla içeri daha agresif penetre etmesine karşın gömülü Efes savunması karşısında boş şutların girmemesi üretkenlikteki sıkıntıyı devam ettirdi. Bu anlarda Anadolu Efes’in de temposunu kaybetmesi sarı-lacivertlilerin işine gelirken konuk ekip yine de perde çıkışlarından ve yardım savunmasına karşı gelen doğru şutlarla çeyrek sonunu iyi oynayan taraftı. Rodrigue Beaubois ve Shane Larkin’in başrollerde olduğu hücumlar sonrası son 10 dakikaya 11 sayılık Efes üstünlüğüyle geçildi (45-56).

Son çeyreğe Guduric’in üçlüğüyle başlanması özellikle bu maçın hikâyesinde işlerin Fenerbahçe adına değişebileceğine işaret etse de devamında ev sahibi ekibin istediği pas akışını bir türlü sağlayamaması Anadolu Efes fast-breaklerine zemin hazırladı. Bitime 6:43 kala skor 52-65’e gelince Koç Obradovic’in molası geldi. Bu mola sonrasında da istediğini alamayan Fenerbahçe BEKO karşısında lacivert-beyazlı kısaların hücumları içeride dışarıda domine etmesi Efes’e deplasmanda rahat bir galibiyet getirdi: 57-74
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir