Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Gary Neal attı, Banvit kazandı (Gençalp Kozan)

İSTATİSTİK:

Tahincioğlu BSL’de Banvit büyük bölümünü geriden takip ettiği maçta evinde TOFAŞ’ı Gary Neal’ın son saniye basketiyle 90-89 mağlup etti ve kritik Brose Bamberg maçı öncesi moral depoladı.

Bandırma ekibi bu sonuçla 7. galibiyetini alarak play-off hattıyla arasındaki farkı 3 galibiyete indirirken TOFAŞ 13 galibiyette kaldı.

Karşılaşmada iki takım da yayın gerisinden yirmi üçer atış kullanırken Banvit’in 13/23’lük isabet oranıyla 7 isabette kalan rakibine ciddi üstünlüğü vardı.

Takımların hücumsal yönünün öne çıktığı ilk çeyrekte iki takım da rakibinin top kayıpları üzerinden geçiş hücumu üretmeye odaklandı. Bu bölümde Banvit rakibine oranla daha düzenli oynasa da TV molasına 15-15’lik eşitlikle girildi. Dönüşünde Banvit bire birlerdeki üstünlüğünü içten dışa paslarla birleştirirken dışarıdan başta Gary Neal ile olmak üzere takım halinde yüksek yüzdeyle şut kullandı. Böylece 10-0’lık seriyle skor 28-18’e geldi. Periyot sonunda Barış Ermiş’in serbest atışları TOFAŞ’ı bir nebze rahatlatsa da kısa savunması konuk ekip adına soru işaretiydi (28-22).

İkinci periyoda kaldığı yerden devam eden Banvit DJ Shelton’ın topsuz koşularıyla yarattığı fırsatların yanı sıra yayın gerisinden özgüvenli atmaya devam etti, Rıdvan Öncel’in agresifliğinin de buna eklenmesiyle oyun Bandırma ekibinin kontrolünde ilerlemekteydi. Ancak akabinde TOFAŞ’ın adam değişme savunmasına dönmesi dengeleri değiştiren faktör oldu. Bu anlarda rakip savunmayı okumakta zorlanan rakibi karşısında topsuz hareketliliği arttırıp yardımları ekstra paslarla cezalandıran TOFAŞ Kyle Weems’in üçlükleriyle ritim buldu. Bu sayede 17-4’lük seri yakalayarak 46-40 öne geçti. Banvit Neal ile toparlamaya çalışsa da soyunma odasına önde giren taraf TOFAŞ oldu (46-49).

İkinci yarıda maçın temposu hayli yükselirken bu durum Banvit’in işine daha çok yaradı. Fast-break fırsatlarını Alex Perez-DJ Shelton ortaklığında atlamayan ev sahibi ekip, yarı sahada da takımın saf skoreri Gary Neal ile fark yaratıp önce oyunu sonrasında skoru dengeledi. Rakibine uzunlarını aktive ederek cevap veren TOFAŞ ise dışarıda Kadji, içeride Elegar’ı iyi işledi. Bu sayede son 10 dakikaya Bursa temsilcisinin 1 sayılık üstünlüğüyle gidildi (73-74).

Dengede devam eden son çeyrekte iki takım da bireysel yeteneklerini öne çıkarmaya çalışırken Banvit, oyun kurucuları Perez’in önderliğinde daha kontrollü ve organize olan taraftı. Ancak sonrasında Mejia’nın yükünü Weems’i de devreye sokarak hafifleten TOFAŞ son 4 dakikada 4 sayılık avantajla girdi (82-86). Maçın kalan bölümünde konuk ekip sıkça faul çizgisine gitse de Tolga’nın kriz anömda gelen üçlüğü Banvit’i rahatlattı, buna karşın üstünlüğünü son ana kadar koruyan taraf TOFAŞ oldu. Son 11 saniyede karşı sahadan başlattığı hücumda Gary Neal ile topu buluşturan Banvit ondan son saniyede gelen el üstü atışla 90-89 öne geçip karşılaşmayı kazandı. 

Editörün notu: Kötü yönetilen birçok maç oldu ama bu kadar kötüsünü hatırlamıyoruz… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir