Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

TOFAŞ neden TOFAŞ?..

Basketfaul’un notu: Baaketboldaki yeni oluşumların veya organizasyon olarak hamle yapmaya hazırlanan kulüplerin örnek gösterdikleri ve "onun gibi" olmak istediklerinin arasındaki birkaç isimden biri de TOFAŞ… Bütçesini aşmadan parayı maksimum verimlilikte kullanarak ilk sıralarda yer alan, sportif başarının dışında sorumluluk projeleri ile dikkat çeken, seyirci sayısını artıran, maç öncesinde ve aralarda çeşitli etkinlikler yapan, ciddi bir altyapısı,, kısa-orta ve uzun vadeli projeler üreten TOFAŞ…


TOFAŞ geçmişte de örnek alınan kulüplerden biriydi ancak son zamanlarda özellikle organizasyon açısından öne çıktıysa bunda mutlaka genel menajer Tolga Öngören ekibinin, koç Orhun Ene’nin katkıları var ama bu kişiler ne kadar vizyon sahibi olurlarsa olsunlar, onlar gibi düşünen, belki de zaman zaman onları yönlendiren, basketbol adamı gibi düşünen bir yönetimle çalışıyor olmasalardı bu noktaya gelmek çok kolay olmazdı…
 

Aşağıda TOFAŞ’ın CEO’su Cengiz Eroldu’nun basınla buluşmasındaki sözlerini okuduğunuzda sanırım bize hak vereceksiniz… Konuya bu kadar hakim yönetici sayımız artsa işimiz çok kolaylaşmaz mı?

 

 

EROLDU: BASKETBOL BİR ENDÜSTRİSPORUN DEĞERİNİN ARTTIRILMASI ÇOK ÖNEMLİ.

Hem sanayi kuruluşu yöneticisi hem başkan olunca sürdürülebilirlik konusu ön plana çıkıyor. 


Geçen sene Tofaş’ın 50. Yılını kutladık. Spor kulübünün de 45. Yılını tamamladık. 


Geçen sezonu bildiğiniz gibi iyi bir şekilde kapattık. Bütçemize oranla bizim de beklentimizin üzerinde bir sonuç elde ettik. Sezonun başında kendimize altıncılık hedefi koymuştuk; ikinci olarak bitirdik. Takımın kimyası çok iyi uyunca beklediğinizden daha iyi olabiliyorsunuz. Bazen de takım kimyasına bağlı olarak beklediğinizin altında performans sergileyebiliyorsunuz. Hem ligde hem kupada final oynama başarısını gösterdik, bu başarı da tabii bu sezonun çıtasını otomatik olarak yukarı çekti. 


Şimdi gündemde olan konulardan biri de aslında basketbolun değeri. Değer, mücadele ve rekabet olduğu zaman ortaya çıkıyor. Basketbol ve spor artık bir endüstri.  Bu endüstride özellikle basketbol tarafında birtakım sorunlar olduğunu görüyoruz. Bunlardan birini geçen yıl final maçında yaşadık. Milli takım takviminden ötürü takımı erken toplamak istediler. Bu sebeple takımımız 10 günde 5 maç yapmak zorunda kaldı. 10 günde 5 yüksek performanslı maç oynamak fiziksel olarak neredeyse imkansız. Geçen senenin playoff final eşleşmesi daha yakın skorlarla bitebilseydi, çok daha iyi olacaktı. Sonuçta elbette biri kazanacak ve biri kaybedecek ancak iyi rekabet basketbolun değerini etkileyen önemli konu. Biz de bu endüstride sponsor ve destekçiyiz. Bu sporun değerinin arttırılması, kazanmak- kaybetmekten daha çok peşinde olduğumuz bir konu. 


Bu sene basketbol liginin 16 yerine, 15 takım olması ayrı bir sorun. Yani maçı oynayacak takımlardan biri bir hafta dinlenmiş olarak geliyor.
TÜRKİYE KUPASININ ÇEYREK FİNALLERİNİN VE YARI FİNALLERİNİN BOŞ TRİBÜNLERE OYNANMASI İYİ BİR ŞEY DEĞİL. 
Türkiye Kupasının çeyrek finallerinin ve yarı finallerinin boş tribünlere oynanması iyi değil. Hepimizin aslında bu konu üzerinde düşünmesi gerekiyor. Hem sponsor hem seyirci olarak birincinin ve ikincinin belli olduğu bir ligde oynamak kimseyi memnun etmiyor. Bunu seyircide de görüyoruz. Keza birinci ve ikinci dışında kalan takımların sponsorları da memnun değil bu durumdan. 


Euroleague takımlarının bütçeleri ile diğer kulüplerin arasında çok bariz bir farklar var. Onların bütçelerinin büyük olma sebebi Euroleague’te mücadele etmeleri ve çok sayıda yabancı oyuncularının olması


Bugün birincisi, ikincisi belli ligler yalnız Türkiye’nin sorunu değil. Yunanistan kaç yıldır böyle, Olympiakos, Panathinaikos var. Yunan ligine baktığınız zaman bu iki takım dışındakilerin bütçeleri çok düşük. Benim gördüğüm bizler de oraya doğru gidiyoruz. Eğer bu böyle olacaksa, yani 1 ve 2 belli olacaksa o zaman diğer takımlar da bütçelerini sorgular hale gelirler.


Türkiye liginde tekrar ivmelenme için yabacı kuralı bir kez daha gözden geçirilerek 3 veya 4’e indirilebilir.

KULÜPLERİN SAĞLIKLI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI LAZIM.
Önemli konulardan biri de tabii ki mali disiplin. Atlamamamız gereken bir konu da bu; kulüplerin sağlıklı ve sürdürülebilir olması lazım. Türkiye’de bunun sayısı çok az. Bu yüzden ligde bir sürü giren çıkan takım oluyor.


Federasyonla da mali disiplin konusunu görüşüyoruz. Bu konuda alınacak çok yol var. Bir anda büyük değişikliklerin olması zor ama cesaretli işlerin yapılması lazım. Biletleme konusu da kulüplerin gelirlerine önemli bir faktör. Türkiye liginde biletleme gelirleri hem bilet satış adedinin ve fiyatların düşük olması sebebiyle Avrupa liglerinin oldukça altında. Bu durum yalnızca spor için değil görsel sanatlar için de geçerli. Örneğin biz Eurocup’ta oynuyoruz ve orada mücadele ettiğimiz kulüplerden biri olan Alba Berlin’in yıllık bilet geliri 3,5 milyon Euro. Tofaş geçtiğimiz sezon Türkiye liginde en fazla seyirciye oynayan ikinci kulüp oldu. Bizim bilet gelirimiz 300 bin Euro. Hem seyirci sayısı hem de bilet fiyatı düşük. 


ŞİRKETTEKİ BİLGİMİZİ DE BASKETBOLA AKTARMAYA ÇALIŞIYORUZ. BURSALILARIN HAYATLARINA BİRŞEYLER KATTIĞIMIZI GÖRMEK BİZİ ÇOK MEMNUN EDİYOR.
Kulübün arkasındaki kurum desteğinin yarattığı avantajlar var. Şirketteki bilgimizi de basketbola aktarmaya çalışıyoruz. Bunların bir kısmı sosyal medya, pazarlama veya yan faaliyetlerle ilgili. Örneğin, NBA’da spor salonlarında bulunma süresini uzatmaya çalışan bir yapı var. Seyirci maça 15 dakika kala değil, 1 saat 2 saat önce geliyor. Takımlar seyircilere birtakım aktiviteler yapma fırsatını vererek ve seyircilerin oradaki kalış süresini uzatıyor. Biz de elimizden geldiği kadar bunu yapmaya çalışıyoruz ve seyirci yoğunluğunda 2. sırada olmamızda bunun önemli bir etkisi var.  Bursa’daki seyircilerimize baktığımız zaman büyük çoğunluğu aileler, gençler eğitim seviyesi yüksek bir kitle gözlemliyoruz. Türkiye’de basketbol oyununun bir parçası olmak ve devamlı katılmak istiyorlar. Biz Bursa ile kendimizi özdeşleştirdik ve Bursalıların sosyal hayatına da basketbol ile katkıda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ailece gelen insanları, onların takımı desteklediklerini izlemek ve hayatlarına bir şeyler kattığımızı görmek bizi çok sevindiriyor. 


GENÇ NESİLLERİ YETİŞTİRMEYE ÖNEM VERİYORUZ
Bursa’da kendi basketbol ekosistemimizi yaratmaya çalışıyoruz. Uzun soluklu projeler hayat geçirmemiz lazım. Bu sene önemli bir çalışmayı daha başlattık. Bursa’daki mahallelerde sokak potaları yapacağız ve her sene de pota sayısını arttırarak devam ettirmek istiyoruz. Bir şekilde bizim dönemlerimizde olduğu gibi çocukların sokakta oynayabilmesi lazım. Herhangi bir sporun değerini arttırmak için tek bir şey yapılamaz. Aynı anda pek çok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Hiçbir şey yapılamaz değil, emek sarf etmemiz ve sabretmemiz gerekiyor. Biz kendimize Bursa’yı odak aldık. Biz Bursa’yı bir basketbol şehri yapabilir miyiz? Sorusu üzerinden çalışmalarımızı planladık. Bu çok kolay bir iş değil ama Bursa bunun için çok müsait. Basketbolun, Bursa’daki çocukların sokaklardaki günlük hayatlarının bir parçası olmasını sağlamayı kendimize amaç edindik.


45 yılda 5.000 alt yapı oyuncusu oynatmışız. Onun yanında 400 tane farklı antrenör sistemimiz içerisinde çalışmış. Bugün baktığımız zaman birçok yerde bizimle çalışmış antrenörleri görüyoruz. 


Daha önceki buluşmalarımızda da anlatmıştım, 2015 yılında başlattığımız Yeni Nesil Tofaş isimli bir projemiz var. Yeni Nesil Tofaş, basketbolda fırsat eşitliği hedefiyle hayata geçirdiğimiz bir proje. Her çocuğun yaşadığı çevrede eşit imkanlarla basketbol oynayabildiği, gerçek bir spor kültürüne sahip olabilmesi için antrenör, aile, çocuk üçgeninde bir uygulama ve eğitim modeli. 2.000 çocuğu bu proje vasıtasıyla basketbol ile tanıştırdık. Çocukların basketbol eğitimleri ve antrenmanlarının yanı sıra veliler de bizim için önemli. Oluşturduğumuz dijital platformumuz üzerinden velilere ulaşıyoruz ve onlara da eğitim sağlıyoruz. Örneğin, çocukların nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili diyet programları var. Yalnız çocuktan belirli adımları geçmesini beklemiyoruz. Çocuğun annesinin ve babasının da o eğitimleri alıp, sınavları geçmelerini bekliyoruz. Bu vesile ile 7.500 anne babanın hayatına dokunduk. Program kapsamındaki tüm bu eğitimler ve uygulamalar için hiçbir ücret talep etmiyoruz. 


A MİLLİ TAKIM BÜYÜK KADROSUNDA 3 TANE OYUNCUMUZ VAR.
Önceliklerimizden biri de A milli takıma oyuncu çıkartmak. Şu anda bizim A milli takım büyük kadrosunda 3 tane oyuncumuz var. Küçük kadroda, yani 12 kişilik kadroda, ise 2 tane oyuncumuz yer alıyor.  Diğer taraftan alt yapı milli takım kadrolarında 8 tane oyuncumuz var. U15 ve U16 takımlarının kaptanları bizim oyuncularımız. Gençlerimize yatırım yapmaya her zaman devam edeceğiz. 


GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMIZ ZAMAN ARKANIZDA BİR MİRAS GÖRÜYOR OLMANIZ LAZIM. EĞER ONU GÖREMİYORSANIZ YAPTIĞINIZ İŞİN MANASI YOK. 
Euroleague organizasyonu içerisindeki “One Team” sosyal sorumluluk programına ülkemizden aktif olarak katılan iki kulüpten biriyiz. One Team programı, Euroleague ve Eurocup şampiyonaları içerisindeki 44 takıma, basketbol aracılığı ile çeşitli toplumsal ihtiyaçları belirleyip, bunlar hakkında farkındalık yaratmak ve ihtiyaçlar doğrultusunda sürdürülebilir projeler üretilmesini sağlamayı amaçlıyor.


One Team kapsamındaki faaliyetlerimiz için kulübümüzün efsane oyuncularından David Rivers’ı kulüp elçiliği görevine getirmiştik. Geçen sene Euroleague One Team programına Yeni Nesil Tofaş’lı genç sporcularımız ile katıldık. 


Bu sene ise Renk Otizm Derneği’ni de dahil ettiğimiz güzel bir projeyi hayata geçirdik.  40 adet otizmli çocuğa 8 haftalık basketbol eğitimi veriyoruz. Programımız halen devam ediyor. Basketbol aracılığı ile otizmli çocuklarımızın hayatlarına olumlu bir şekilde dokunmak bizim için oldukça önemli.


Bu çocukları görünce her şeye değdi diyor insan.  Biz şirket gözüyle bakıp bunu daha nasıl en üst seviyeye taşıyabiliriz onu düşünüyoruz. Mutlak sportif başarının tabi ki olması lazım fakat altyapısız da sportif başarının anlamı yok. Yani geriye dönüp baktığımız zaman arkanızda kalıcı işler görüyor olmanız lazım. 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir