Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Tutma EŞİTTİR sportmenlikdışı faul!

Her oyuncunun 5 faul yapma hakkı var ve faul bu oyunun vazgeçilmez bir parçası. 

Semih Erden de ribaundu alamayacağını anladığı an rakibinin kolunu tutuyor ve faul yapıyor. Erşan Kartal’ın kararı, monitörden izledikten sonra… Sportmenlikdışı faul…

Ribaund sırasında bir oyuncu rakibine nasıl faul yapmalı ki, sportmenlikdışı olmasın? Nasıl itmeli, nasıl tutmalı?

Bu görüntüyü izleyenlerin çoğunun hakem Erşan Kartal’a hak vereceğini biliyorum çünkü size böyle öğretildi. Maalesef ülkemizde oyun, sertlik derecesi düşürülmek ve böylece yönetilmesini kolaylaştırmak üzerine kurulduğu için karşıma onlarca örnek çıkartabilirsiniz.

Tutmak bir faul çeşidi iken artık sportmenlikdışı faul olarak nitelendiriliyor. Yani hakemlerimize göre tutmak EŞİTTİR sportmenlikdışı faul.

Eğer oyuncunun faulü bilerek yaptığından yola çıkarsanız bu oyun hiç oynanmaz çünkü faullerin yüzde 90’ı bilerek yapılır.

Açık alanda yapılan faul, sportmenlikdışı faul… Rakibi tutarak yapılan faul sportmenlikdışı faul… 

En iyisi kenara çekilin, bırakın rakibiniz atsın… Çünkü ikincisi çalındığında diskalifiye edilip soyunma odasına gitmek de var…

Basketbol camiasından çok arkadaşla konuşuyorum. Snooker merakı oldukça yayılıyor. Acaba neden?

Not: Erşan Kartal son derece güvenilecek, sağlam karakterli bir hakem. Yaşadığı şanssızlıklara rağmen yılmadı ve bu ülkenin en iyi hakemlerinden biri oldu. Bu hafta Euroleague’de maçı olduğunu öğrendik. Başarılar diliyoruz.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir