Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Kadınlarda Fenerbaçe kupayı kaptı, Galatasaray’ı geçti

Kadınlar Türkiye Kupası finalinde Fenrerbahçe sürprize izin vermedi ve BOTAŞ’ı 60-53 yenerek şampiyon oldu. Fenerbahçe böylece 11 şampiyonluğu bulunan Galatasaray’ı geçerek 12. defa zafere ulaştı. Kia Vaughn en değerli oyuncu ödülüne layık görüldü.


Maça kupaya konsantre olarak başlayan Fenerbahçe Plum un iki dış şutundan bulduğu 5 sayı ile 5-0 başlayınca Botaş TV miladını beklemeden 8.30’da mola aldı.
 
Çukurova yarı final maçında Botaş’ın  tempoyu yavaşlatarak kazanmasını iyi okuyan Fenerbahçe savunmada ilk paslara baskı yaparak oyuna agresif başladı, ilk 8 hücumun 6’sından sayı bularak 13 sayı üretirken, Botaş içeride oynayan Williams’ı kullandığı zaman sayı pozisyonunu üretebildi. (4. dakika: 13-4)
 
Botaş 1-2-2 alan savunmasına başlayınca Fenerbahçe ilk hücumlarda zorlansa da daha sonra  sayı pozisyonuna girmeyi başardı. Savunma değişikliğine takım olarak çabuk reaksiyon vermeleri finale odaklandıklarının başka bir göstergesi idi (8. dakika, 21-8)
 
İlk çeyrekte Cuic’in pozisyona girememesi, yarı final maçının yıldızlarından Melis’in sayı üretememesi Botaş’ı 10 sayıda bıraktı. Williams 6, Olcay 4 sayı üretirken Fenerbahçe 21 sayı atarak çeyrekte 11 farklı üstünlük sağladı.     
 
İkinci çeyrekte gittikçe yoğunlaşan Fenerbahçe savunması Botaş’ın sayı yollarını kapatmaya devam etti, hücumda ritm ve özgüven bulamayan Botaş 4 dakika kala 35-16 geri düştü. 
 
Krjavacevic’in hem hücumda hem de savunmadaki gayreti ile Botaş ilk yarıda farkı 14 sayıda tuttu: 37-23
 
İlk yarıda Hatay BŞB hiç serbest atış kullanmadı (Fenerbahçe 4/5), Fenerbahçe ribaundlarda 23-14 üstünlük sağladı.       
 
3. çeyreğin ilk 3 dakikası karşılıklı top kayıpları ve yüzdesi düşük atışlarla geçildi. Fenerbahçe bu kısır süreci savunmada kaptığı toplardan ürettiği hızlı hücum sayıları kullandı ve 6 dakika kala skoru 45-23’e getirdi.
 
Botaş’ın hücum silahlarından Cuic 4. sayısını attığında maçın 27.dakikası oynanıyordu ve skor 45-25 idi.
 
Cuic’in kaptığı toptan sonra attığı 8. sayısı ile fark yirmi sayının altına inse de Ayşe Cora’nın arka arkaya gelen 2 üçlüğü ile skor 51-33 olunca Botaş bu devredeki 2. molasını çeyreğin bitimine 40 saniye kala almak zorunda kaldı. 3 .çeyrek 51-35 biterken Botaş’ın son 10 saniyede yaptığı faul ile beraber çeyreği 1 takım faulü ile bitirmesi dikkat çekici bir veriydi.     
 
Yarı final maçında Çukurova’yı hücumda temposunu düşürerek yenen Botaş’ın  bu planı Fenerbahçe’nin savunmadaki yoğun baskısı ile ilk 10 dakikada ortadan kalkmıştı. Son çeyrekte Urfa’da ve TV karşındaki seyircilerin merakı ettiği konu Botaş’ın B planını olup olmadığı idi.   


Fenerbahçe’nin bench rotasyonuna gittiği son 2 dakikada daha agresif oynayan Botaş farkı 9 sayıya indirdi: 58-49. Oyunun akışını son 2 dakikada değiştirmeye çalışan Botaş farkı indirse de Fenerbahçe çok kararlı çıktığı maçta sürprize izin vermedi ve 60-53 galip gelerek kupayı bir kez daha müzesine götürdü.     


Basketfaul’un notu: 8 takımla başlayan kupa maçlarında kadın basketbolunu cazip kılacak basketbol kalitesinin çok yakalandığını söyleyemeyiz,  belki eleme usulü olmasının getirdiği gerginlik ve korumacı stratejiler  ile takımların düşük tempolu hücumları,  hızlı hücumların top kaybı riskini azaltma uğruna görselliğin, basketbol albenisinin azalmasına yol açtı. Mardin’den sonra Urfa’da da Türkiye Kupası’nın etkisi, yeni takımların yeni yatırımların habercisi olduğu  kulağımıza gelince basketbolun yayılması adına sevinerek kupa törenini ayrı bir keyifle seyrettik. Fenerbahçe’yi ve sürpriz finalist BOTAŞ’ı kutlarız. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir