Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Yeter kadar uzun zaman (Hayri Pekergin)

Finans dünyasında çok bilinen ve sık tekrarlanan bir cümledir.

Yeteri kadar uzun zaman zarfında, herhangi bir şeyin sürme olasılığı sıfıra düşer.

Konuyu basketbola getirirsek bir takımın yenilmezlik serisinin sürme olasılığı zaman ile birlikte giderek azalır.

BOTAŞ Kadınlar Türkiye Kupasında, Türkiye ve Avrupa’da 30 maçlık yenilmezlik serisi sürdüren Çukurova Basket önünde aldığı galibiyetle finale çıkarak kulüp adına sezona anlam katan büyük bir başarıya imza attı.

*****

Çukurova Basket sezon başından bu yana klasik bir Ceyhun Yıldızoğlu basketbolu sergiliyor.

Yani?

Çukurova Basket hamleli ve yardımlı savunma, ribaunt üstünlüğü, çalınan toplar ve rakibe yaptırılan top kayıpları ile tempoyu kontrol ediyor.

Ndour ve Naumenko gibi dış şut silahı olan hareketli uzunlar ile klasik pivotları olan takımların dengesini yüksek tempoda bozarak avantaj kazanıyor.

BOTAŞ rakibinin işte bu “reçeteyi” uygulamasına izin vermedi.

BOTAŞ’a yarı finali kazandıran önemli faktörler vardı. Bunlardan ilki Çukurova yardımlarını zorlaştıracak şekilde sahaya geniş yayılan spacing başarısıydı.

Skorun son kez eşitlendiği 23. dakika sonrasında çok iyi işleyen bu spacing maçın kırılma anlarında Olcay Çakır Turgut ve Büşra Akbaş’a galibiyeti getiren pull up’llar için alan bıraktı.

Saha dizilişi ikinci faktör olan az top kaybının da anahtarı oldu.

7 Kişilik bir rotasyona rağmen BOTAŞ’lı oyuncuların odaklı oyunu ve savunmada rakipten fazla top çalmaları işin diğer bir boyutuydu.

Bu top çalmaların ardında ise BOTAŞ’ın perde savunmalarındaki alt/üst tercihleri, yardım ve rotasyon başarısı yatıyordu.

Arka arkaya maçların oynandığı böyle bir “Kupa 8’li Finalinde” yukarıdaki faktörler oyuncuların hem savunma ve hücum performansı ile birleşmez ise sonuç elde edilmez.

BOTAŞ takımında süre alan her ismin sezona anlam katan bu galibiyette önemli payı var.

Bununla birlikte Olcay Çakır Turgut’a ayrı bir sayfa açmak gerekiyor.

Sıklıkla ifade ediyorum. Yerli oyuncularda aradığımız böyle maçlarda sonuca etki eden isim olmaları.

Olcay Çakır Turgut (12s,5rb,4as,3tç) BOTAŞ’ı saha içinde yönettiği kadar, sondaki kırılma anında yetenek setinde en az kullandığı teknik olan pull up’ı özgüvenle sayıya çevirerek sonucu doğrudan belirledi.

Benim adıma bu şut, tecrübeli guard adına, takımını finale çıkarması kadar önem taşıyor.

Pull up’ları daha gelişirse Olcay Çakır Turgut, PnR oyunlarında giderek etkisi ve seçenekleri artan bir oyuncu olacak.

26 Yaşındaki oyun kurucunun 9 sayı geriden farkı 4’e düşüren Çukurova Basket önünde, bitime 2 dakika kala girmeyen bir şutu takip ederek aldığı hücum ribaundu bir basket kadar değerliydi.

Sondaki kritik isabeti, skora katkısı kadar savunma odaklanması ile Büşra Akbaş, çok yönlülüğünü verime çevirerek 14 sayılık performans üreten Melis Gülcan ve aldığı süreyi iyi kullanarak rolünü yerine getiren Kübra Erat takımlarını finale taşıyan yerli isimler oldu.

Krivacevic, Cuic ve Williams KBSL’nin bildiği tanıdığı, yeteneği bilinen oyuncular. Bu üç isim de görevlerini eksiksiz yaparak oynayınca BOTAŞ finale koşan takım oldu.

Biliyorsunuz, sezon başından bu yana yazıyorum. Genç coachları bir iki yenilgi sonrası eleştirmek kolay.

Gerekirse eleştiri de yapılır. Bir şartla; Genç coachu 2 yenilgi ile eleştiriyorsan, takımı hedeflerinden uzaklaşan, oyuncuları basketbol adına örnek gösterilecek tek maharet sergilemeyen 20-30 yıllık coachlara da hak ettiğini vereceksin.

BOTAŞ Coachu Ender Kaya, ilk KBSL tecrübesinde takımını Kupa’da finale taşırken rakibin galibiyet serisinden ya da 4 yabancı oyuncuya karşı takımının sahaya 3 yabancı oyuncu ile çıkmasından korkmadı.

Takımını oyuncularının kendi özelliklerine göre oynattı. Sezon başındaki hazırlık maçlarından beri yatırım yaptığı savunmanın geri dönüşünü aldı.

Elbette tarih Kupa maçlarında yalnızca Şampiyonları hatırlar.

BOTAŞ’ın bu spektaküler galibiyeti Fenerbahçe ile yapılacak final maçında ne ölçüde kaldıraç etkisi yapacağını hep birlikte izleyeceğiz.

Çukurova Basket bu maçta sezon boyunca sergilediği enerji seviyesinden oldukça uzaktı.

Bununla birlikte Mersin takımını yürekten kutlamak gerekiyor. KBSL, Kupa ve Euro Cup’ta toplam 30 maçlık bir galibiyet serisi takdir edilmesi gereken büyük bir başarı.

Çukurova Basket maçı kontrol etmek ve kendilerini daha verimli kılacak tempo seviyesine yükselecek top ve pas kanallarına baskıyı maç boyunca sergileyemedi.

Elbette bütün sezon koşarak oynayan takımlardaki oyuncuların özellikle sezon sonuna doğru gizli bir yorgunluk maliyeti ile karşılaşmaları normal.

Buradaki kritik nokta takım sporlarında tüm hedefli maçların sezon sonunda arka arkaya dizilmiş olması. Çukurova teknik ekibinin bu maçtaki enerji seviyesi konusunda teşhisi doğru koyması gerekiyor.

Bana göre, Mersin takımı adına play-off’ların en az ikinci turuna kadar kadar KBSL’deki maçlarda tercih edilecek uzun oyuncu, takım kimyası ile daha çok örtüşen ve bu sezon kendisini geçmişe göre oldukça geliştiren Naumenko olmalı.

Gray ise elbette büyük yetenek. Bununla birlikte yer aldığı takımın hücumu savunmadan başlatan bir felsefede oynadığını ve saha içi patronun da Iagupova olduğunu aklından çıkarmaması gerekiyor.

*****

Fenerbahçe Mersin BŞB yarı finali beklediğim gibi oldukça rahat bir Fenerbahçe galibiyetine sahne oldu.

Mersin BŞB takımı KBSL’de Cumartesi günü elde ettiği Fenerbahçe galibiyeti sonrasında dün de güçlü Hatay BŞB önünde kazanırken ağır bir yorgunluk faturası ile karşılaşmıştı.

Fenerbahçe önünde ilk yarıda atılan 19, toplamda 36 sayı fazla bir yorm ve analize gerek bırakmıyor.

Fenerbahçe ise bir gün önce yıpranmadan geçen maçın ardından Stokes ve Hartley’i kadroya ekleyerek hiç risk almadı.

Sarı lacivertliler takıma 2. Maçta giren isimler ile kimya oturduktan sonra giderek tempo kazanarak 2. yarıyı 39-17 maçı da 60-36 galip bitirip finale yükseldi.

Fenerbahçe için de yorgunluktan çok etkilenen rakip önündeki oyunu analiz etmeye çalışmak doğru olmaz.

Bununla birlikte artık sezonun hedef haftalarının başladığı bu süreçte, Türkiye Kupasında alınacak sonucun Valerie Garnier için önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Twitter: @hayripekergin 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir