Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Baytimur’dan 10 maddelik hakem eleştirisi

Karesi Spor Baş Antrenörü Gencer Baytimur, TBL’de yaşanan hakem sorunlarıyla ilgili olarak görüşlerini kapsamlı şekilde kullandı.

Baytimır’un 10 maddelik eleştiri, yorum ve önerileri şöyle:

"TBL Liginde yıllardır koçluk yapan biri olarak ligimizin daha güzel ve sorunsuz işlemesi, adına bazı gözlemlerimi paylaşmak dikkat çekmek ve çözüm bulmaya yardımcı olmayı diliyorum.
 
Bir kere hakem konusundan Herkes şikayetçi ama kimse ceza alırım diye kimse dile getirmiyor fakat bu  gerçekle de her hafta hepimiz yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Amacım kimsenin işine karışmak yada ukalalık etmek değil. Sadece bizim penceremizden bir bakış. 
 
HAKEMLİK SEVİYESİ LİGİN ALTINDA
1-TBL liginin hakem seviyesi (iyi olan hakem arkadaşları tenzih ederek söylüyorum) bu ligin altında kalıyor. Gerçek bu. Ligin yerli oyuncu yabancı oyuncu koç seviyesi taktik ve teknik seviyesi her sezon yükseliyor ama hakemlik seviyesi sürekli ligin gerisinde kalıyor.
 
KENDİNİ YENİLEMEYENLER…
2- Baktığınızda bu ligi yıllardır aynı isimler yönetiyor. Alttan gelen hakem arkadaşlar da bir kaç isim haricinde yeterli olmuyor. Bazı arkadaşların artık bu işin idari ve eğitim değerlendirme tarafına geçmesi gerekiyor çünkü oyunun temposunun ritminin gerisinde kalıyorlar. Kendilerini yenileyemiyorlar ve motivasyonları kalmamış. Yani bazı arkadaşların klasman yükselmek gibi hedefi artık kalmamış. Tek motivasyonları o hafta sonu bir maç daha yönetip ek gelir elde etmek yada camianın içinde kalmak. Buna karşılık alttan gelen bazı arkadaşlarımızın da bu seviye için yeterli olmadıklarını görüyoruz yani bu iş aynı oyuncu yetiştirmek gibi bazen ısrar etmenin bir yararı olmuyor. Bu yazdıklarımı eminim hakem yönetiminin başındaki yöneticilerimiz de biliyordur tabii ancak Sonuçta her hafta biz bu sorunu sahada yaşıyoruz.
 
İYİ NİYET YETMİYOR
3- İyi niyet hakem arkadaşlarımızda gördüğümüz en olumlu özellik. Hata olsa da Kimsenin iyi niyetinden şüphemiz yok ama iyi niyet maçları yönetmek için tek başına yeterli bir kriter değil. Bazı arkadaşlarımızda o hakem duruşu ve hakem refleksi yok ne yazık ki. Olmadı mı olmuyor. 
 
STANDART YOK
4- Düdükler hiç bir standart yok. Fauller dışında diğer ihlaller konusunda aslında bir standart oluşmuş gibi yani fauller haricinde çok fazla itirazlık bir durum olmuyor ancak fauller konusunda bir standart kesinlikle yok. Bir maç çalınan fauller diğer maç çalınmıyor. Birinde dokunsanız faul oluyor diğerinde kan gövdeyi götürüyor. Daha kötüsü aynı maç içinde de iki farklı sahada farklı fauller çalınıyor ya da çalınmıyor. Fauller konusunda da sadece ellerle yapılan faullere bakılıyor. Benim gözlemim bu ligde ellerinizi kullanmadan her türlü faulü yapabilirsiniz.  Top almadan önceki tutmalar sarılmalar ve vücutla yapılan fauller ne yazık ki çalınmıyor. Böyle olunca da faul rakibi durdurmak için bir taktik aracı gibi kullanılmaya başlıyor. O da işi çığırından çıkartıyor. 
 
DÜDÜĞÜNÜ TEHDİT İÇİN SİLAH GİBİ KULLANANLAR..
5- İletişim. Bazı hakem arkadaşlarımız iletişim konusunda son derece iyi niyetli ve iletişime açıkken bazı hakem arkadaşlarla bir tek kelime konuşamadan maç bitiyor. Ya sizden kaçıyor ya cevap veremiyor yada tehdit ediyor. Hakemlerle İletişim kurabildiğinizde hata olsa dahi iyi niyet çerçevesinde gerilmeden kabullenebiliyorsunuz. "hocam haklı olabilirsin" diyen bir hakem arkadaşımıza söyleyecek ne sözümüz olabilir. Ama söylediğiniz şey haklı bile olsa hemen düdüğünü ağzına götürüp sizi teknik faul vermekle tehdit eden biri ile nasıl iletişim kurabilirsiniz. Yani hata üzerine bir de düdüğünü silah gibi tehdit olarak kullanan arkadaşlar olduğunda ilişkiler tamamen bozuluyor. Sinirler geriliyor. Benim hakem camiasından yıllardır dostluk kurduğum saha dışında da arkadaşım olan insanlar var. Biz asla onları düşmanımız gibi görmüyoruz onlar da görmesinler. Karşılıklı olarak birbirini anlamak saha da ve öncesinde ne yaşadığını bilmek ve açık iletişim sahada bir çok hatayı telafi edecektir. Bu iletişimi ve birbirini tanımayı sağlamak için her ligin hakem ve antrenörlerinin bir araya gelip konuşmalarını sağlamak gerekiyor diye düşünüyorum. 
 
YAPAMAYANLARIN BIRAKMASI LAZIM
6-Hakemlik zor bir iş anlık kararlar vermeniz gerekiyor ve hatasız yapılacak bir iş değil bunun biz de farkındayız biz de onlar gibi işimizde hatalar yapıyoruz ancak bazen o kadar bariz düdükler çalınmıyor ki bu kadarını çalamayacak arkadaşların da bu işi yapmaması gerekir diye düşünüyorsunuz.
 
ÜÇÜNCÜ HAKEM KONU DIŞI
7- Maçlarımızı yöneten üç hakem arkadaştan genel olarak birisi şanslıysak ikisi maça dahil oluyor yine genellikle üçüncü hakem arkadaş pek konuya dahil olamıyor. Yani maçlarımız genellikle iki hakem tarafından yönetiliyor. Bir süre pasif kalıp düdük çalmayan arkadaş da bu kez bir şey çalmam lazım deyip olmayacak şeyleri çalarak olaya dahil olmaya çalışıyor o zaman da işler daha kötüleşiyor.
 
DURUMA GÖRE DÜDÜK ÇALANLAR…
8-Maç yönetmeyip idare edenler. Yine bu kategoride çoğunluğu tenzih ederek az bir grup hakem arkadaşımızın düdükleri tamamen takıma, koça, deplasmana, gerilime, itiraza ve bir yerlere yakın olmaya göre üflediklerini ya da üflemediklerini görüyoruz. Bu arkadaşların standartları da toleransları da şartlara göre değişiyor ne yazık ki. 
 
HAKEMLER NE KADAR ÇALIŞIYOR?
9- Eğer oyuncu iseniz iyi olmanız, formda olmanız, kondisyonlu olmanız gerekir ve bunun için ağır çalışmalısınız. Eğer koçsanız mesleki gelişiminize devam etmeniz kendinizi geliştirmeniz ve tabii maç kazanmanız gerekir bunu için de çok çalışmalısınız. Yoksa ayakta kalamazsın. Ben hakem arkadaşlarımız da bizler gibi seminerlere katıldıklarını biliyorum. Ancak gerçekten kaçının bireysel gelişimleri için bizler kadar çalıştığını merak ediyorum. Kendi maçını, yöneteceği takımların maçlarını izleyen dilini geliştiren fit kalan spor yapan iletişim becerisini geliştirmeye çalışan Süper Lig, FIBA hakemi olmayı hedefleyen bu ligde kaç hakem arkadaş var. Biz bütün hafta rakiplerimizin en az üç maçını saniye saniye izleyip hazırlanırken kaç hakem arkadaşımız yöneteceği takımları izliyor. Kaçı bu ligdeki oyuncuları tanıyor, kim hakemi nasıl aldatır biliyor?
 
HAKEMLER NE KADAR KAZANIYOR?
10- Hakemlerimizden bu kadar şey beklerken onların da hakkını yememek lazım bu işten ne kazandıklarına, ne zorluklarla karşılaştıklarına, maç yönetmeye neyle gidip geldiklerine bakma lazım. Mevcut hakemlerin şartlarının kesinlikle iyileştirilmesi gerekiyor. Ama daha da önemlisi yukarıda saydığımız beklediğimiz insan kalitesindeki basketbol insanlarının hakemliği seçmek seçenlerin de kendilerini geliştirmek için bu işe yatırım yapmalarını sağlayacak şekilde özendirici şartların oluşturulması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yolda bazı olumlu adımlar da atılıyor ancak bunların ne kadarı B Klasmanı hakemleri kapsıyor bilmiyorum. 

Hakem oyuncu ve Antrenörler bu sahayı paylaşan üç unsur bunların birbirleriyle iletişimi ve uyumu oyunu daha güzel ve izlenilebilir bir görsel güzellik haline getirecektir. Daha fazla iletişim ve anlayış diliyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir