Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Ersin Görkem: Play-off’tan önemlisi kalıcı olmak

Ersin Görkem, geçtiğimiz sezona kadar Düzce’de kaptan olarak oyunculuk kariyerine devam ediyordu. 20 sezon BSL, son 4 sezon ise TBL’de geçiren Görkem, 24 sezonluk kariyerinin ardından bu sezon takım elbiseyi giyerek saha dışında da sorumluluk almayı seçti. Oynadığı takımda aldığı bu sorumluluğun onun için çok farklı bir duygu olduğunu belirtti. Son iki sezonunu geçirdiği Düzce’de bu sezon Genel Menajer oldu. 
 

"Eskiden bana işin en kolay kısmı oynamak, basketbol oynamayı bıraktığın zaman asıl zor kısım başlıyor derlerdi. Ama gerçekten bu tarafa geçince sahadaki sorumluluklar dışında daha başka sorumluluklar da ister istemez yükleniyor. Tabii zorlukları zamanla aşarak daha iyi işler çıkartmaya çalışacağım. Bu zamana kadar kaptan olarak saha içinde aldığım bu sorumluluğu basketbol kariyerim sonrasında saha dışında da almaya devam etmek istedim. Umarım iyi birşeyler başarabilirim burada da."  


Bu sezon ekonomik sıkıntılar her ligdeki kulüpleri etkiledi. Bazıları bu süreçte ayakta kalamadı ve kapanma kararı aldı. Kimilerinde de bütçeler hedeflenilenin altına düştü. Bu durumda transfer dönemi daha sancılı geçti. O takım olgusunu oluşturacak doğru transferlere imza atmak ise takımları bir tık öne çıkardı. Bunlardan biri de beklenilenden üzerinde bir iyi başlangıç yapan Düzce Belediye oldu. TBL’de kapanan takımları saymazsak bu sıkıntılı süreçten en çok etkilenen takımlardan oldu diyebiliriz. Yaz döneminin büyük çoğunluğuna belirsizlik hakim oldu. Ancak bu sıkıntılı süreci yaz boyunca yaptıkları çalışmalarla aşan kulüp, verdiği devam kararıyla sadece Düzce’deki değil tüm basketbolseverleri şüphesiz mutlu etti. Bu sıkıntılı sürecin nasıl aşıldığını Genel Menajer Ersin Görkem ise şöyle açıkladı:
 
"Tabii biz de yaşanan bu ekonomik sıkıntılar sebebiyle sezon bittiği zaman sıkıntılı bir sürece girdik. Hatta katılım payımızı son tarihten iki gün önce ödedik. Belediye Başkanının değişmesi, geçmiş sezonlarda bütçenin aşılması ve borçların olması sebebiyle sezon öncesi devam edip etmeme kararsızlığı hakimdi. Ama biz bu aşamada yeni gelen Belediye Başkanımız’a burada minimum bütçeyle de takım kuralabileneceğini, Düzceli gençlerimize basketbolu sevdirebileceğimizi, bunun bir nevi sosyal proje olduğunu ve tahmin edilen büyük bütçelere gerek olmadığını göstermeye çalıştık. Bunların sonucunda da ligde kalmaya karar verdik."

 Ancak Düzce Belediye Spor Kulübü’ndeki tek branş basketbol değildi. Branşların çok olması bütçeyi de şüphesiz etkiliyordu. Sadece Belediye Başkanı’yla anlaşarak devam kararı almak, maalesef yeterli olmayacaktı. Bu sebeple yazın bir çalışma başlattılar. Amaç Ersin Görkem’in de dediği gibi belediyenin yükünü azaltmaktı:
 

"Külübümüzde çok branşın olması da daha çok bütçe olması anlamına geliyor. Biz de belediyemizin üstünden yükü azaltmak için 4-5 kişiden oluşan bir sivil yönetim oluşturduk. Kulüp olarak hedeflerimizi Düzce’nin önde gelen kişilerine, firmalarına anlatarak destek istemeye başladık ve beklediğimizin ötesinde çok olumlu dönüşler aldık. Fakat döviz kurlarının ani artışı ve ekonomik şartlar sebebiyle bütçemiz hedeflediğimiz rakamların altında oldu."

 Kulüpte benim dikkatimi çeken ve şüphesiz bu yazıyı yazmamdaki en büyük etken edindikleri misyon ve bu kapsamda yaptıkları oldu. 
 

"Biz yazın firmalarla görüşmeler yaparken ilk hedefimizin Düzceli gençlere basketbolu sevdirmek, onları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak olduğunu belirterek yola çıktığımızı söylemiştik. Bu doğrultuda yaz dönemi 250’ye yakın gençimizi ücretsiz olarak basketbola başlattık. Hala bir kısmı bizimle çalışmalara devam ediyor.

 

Bununla beraber U16 ve U18 takımlarımızı kurduk. Burada yapacakları maç sayısının az olacağını düşünerek takımları Kocaeli grubuna dahil ederek daha çok maç yapmalarını sağladık. Altyapı sorumlusu olarak Benan Hoca’yla anlaştık. Düzce Üniversitesi’nden 3 tane spor akademisini yeni bitirmiş antrenör adayını altyapıda başlattık. Buradaki bir diğer amacımız ise oyuncularla beraber Düzceli genç antrenörleride yetiştirmek."


Formayı çıkartıp takım elbiseyi giydiği ilk senesinde bu kadar doğru adımlar atmasıyla ilgii olarak ise  "Bunlar benim son iki sezonu burada geçirmiş olmamın bir avantajı oldu. Çünkü bu süreçte kulüpteki eksikleri görebildim." şeklinde konuştu.


Kulübün geçen seneden borcu olduğu için kadroyu oyuncu bütçesi için belirledikleri miktarı aşmadan kurdular. Çünkü ertesi sezona kalan borçların gittikçe artması yukarıdaki bahsedilen planların devamlılığını zorlaştıracaktı. 
 

"Belirli bir bütçesi olan, zamanında paraların ödendiği aynı zamanda oyuncuların gelişimini sağlayabileceği ve oyuncuların gelişimiyle kulübün de yukarılara çıkacağı bir kulüp olmayı hedefledik. Daha önce altyapı milli takımlarında ve TBL ile BSL’de uzun yıllar antrenörlük yapmış olan İlker Salman ile bu doğrultuda anlaşma sağladık. Kendi zaten çok çalışkan ve hedefleri olan bir antrenördür. BGL de ve altyapı milli takımlarından takip ettiğim Doruk Dora ve Eray Aydoğan’ı transfer ettik. Kulüp olarak hedefimiz gençlere o sorumluluğu vermek ama onların göstereceği reaksiyon, çalışma istediği kendilerinin süre ve sorumluluğunu belirleyecek. Bu süreçte dikkat ettiğimiz nokta bütçemizin dışına çıkmamak ve ödeyemeyeceğimiz rakamların altına imza atmamaktı. Ligdeki öncelikli hedefimiz kalıcı bir takım olmak ve kazanabildiğimiz kadar maç kazanmak. Bu sene takımlar arasındaki bütçesel farkların olmaması sebebiyle rekabetin daha arttığı bir sezon olacak."

 

 
Ersin Görkem’in hedeflerle ilgili görüşleri ise bence kendisinin saha dışında da saha içinde olduğu kadar başarılı olacağını gösteriyor. 
 

"Play-off’a ulaşmak başarı ama bizim bütçemizdeki takımların hedefi sadece play-off olmamalı. Play-off’a kalmışsın ama hiç gelişimine katkıda bulunduğun genç oyuncun yok, altyapın yok, şehre takımı tanıtmamışsın, şehir bunu sahiplenmemiş. Böyle bir play-off kalmanın benim için bir anlamı olmuyor. Bu yüzden hedefleri sadece play-off gibi rakamsal başarı kıstaslarına göre belirlemiyorum. Youtube’da canlı yayın yapabilmek, saha içi reklam sayıları ve kombine satışları gibi pek çok belirlediğim hedefler var. Mesela 500 tane kombine satışı hedefi koymuştuk. Firmalar dışında çeşitli odalar ve gerçekten gönülden bizi destekleyen Düzcelilere şimdiye kadar 100’e yakın kombine satışı gerçekleştirdik."

 Şehrin basketbolu benimsemesi ve gençlerin de ilgilenmeleri için ayrıca çeşitli projelere de imza atıyorlar. Şu an federasyonun da uyguladığı Haydi Sahaya projesini destekler nitelikte basketbolun yayılması ve desteklenmesi Düzce’de de hedefleniyor.


 

"Düzce’deki maçlarımızdan önce en az üç farklı okulda paneller düzenliyoruz. Önemli haftalarda Düzce halkının içinde olmaya çalışıyoruz. Firmalara giderek kendimizden ve hedeflerimzden bahsediyoruz. Ayrıca kulüpteki diğer branşlarla çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz. Bunlarda işler yolunda gitmiş olmalı ki ilk iç saha maçımızda şehrimizin gösterdiği ilgi ve benimseme duygusu çok iyiydi bizim için."

 

Son olarak ise çoğunluğu gençlerden oluşan kadrosuyla sezona iyi başlamalarının özellikle onlar için çok iyi olduğunu ise şu şekilde ifade etti: "Yaptığımız bu iyi başlangıç onlara sezon başında bir özgüven kazandırdı diyebilirim. Ama burada önemli olan kaybettiğimiz dönemlerde gençlerimizin göstereceği reaksiyon bizim için çok daha önemli olacak."

 

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir