Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

İlk maç Ormanspor’un (Akyol ve Aydanarığ atıldı)

İSTATİSTİK

TBL play-off final serisi ilk maçında Ormanspor, İTÜ Basket’i konuk etti. Keyifli başlayan karşılaşmada, ikinci yarıda Cenk Akyol’un Ormanspor’un başantrenörü Korhan Aydanarığ ile girdiği ikili diyalog sonucu ikisinin de oyundan atılması tansiyonu yükseltti. Ormanspor, Aydanarığ’nın yokluğunda yardımcı antreönr Ayberk Nayir’le son bölümde hataya izin vermedi ve karşılaşmadan 66-60  galibiyetle ayrıldı, Ankara ekibi, seride 1-0 öne geçti.

OGM Ormanspor karşılaşmaya Graves, Barış Erlim, Caner Ercan, Hasan Karabulut ve Rİzvic, İTÜ Basket ise Ahmet Can Duran, Berkay Sinirlioğlu, Yunus Akçay, Cenk Akyol ve Frink beşiyle başladı. İki ekip de pota altında iyi savunmayla başladı. Dış şut tercih eden Ormanspor, arka arkaya üçünden de sayıyla dönerek ilk dakikalardan öne geçen taraf oldu (9-2). Berkay ve Frink ile içeriye giden İTÜ Basket, rakip savunma karşısında zorlansa da skor bulmasını bildi. Son bölümde içerden uzunlarıyla iyi ritm yakalayan Ormanspor, farkı açtı ve ilk çeyreği 29-16 önde tamamladı. 
İlk çeyrekte Ormanspor 6/9 üç sayı isabeti bulurken, İTÜ Basket denediği 2 denemeden de sonuç alamadı.

İkinci çeyreğe daha iyi başlayan taraf İTÜ Basket oldu.Özellikle Berkay’n sahaya koyduğu enerjiyle içeri kateden ekip, 16-0’lık bir seri yakalayarak farkı eritti. Bu çeyreğe durgun başlayan Ormanspor ise arka arkaya denediği dış şutların hiçbirinden isabet kaydedemedi.Çeyrekte uzun süre sayı bulamadan geçiren Ormanspor karşısında İTÜ Basket öne geçti. Ormanspor ilk basketini 02:45 dakika kala Graves ile kaydederek rahat bir nefes aldı.Arka arkaya hızlı hücumlardan sayıyla dönen Ormanspor, krizi atlatarak tekrar üstünlüğü eline aldı. İkinci çeyrek 41-36 Ormanspor üstünlüğüyle geçildi.
İlk yarıda İTÜ Basket hiçüçlük kaydedemezken, Ormanspor 13 denemenin 7’sinden sayıyla ayrlan taraf oldu. Ormanspor da Graves 20 sayıyla (4/5 üç sayı), İTÜ Basket ise Berkay Sinirlioğlu 10 sayıyla ilk yarının skorerleri oldular. 

Üçüncü çeyreğe savunmaların iki ekip de arttırdı. Düşük skorlu geçen ilk dakikalarda iki ekip de skor bulmakta başarılı olamadı. Rakibinin önünü kapatarak top kaybına zorlayan İTÜ Basket,fast break’ten kaydettiği sayılarla 04:18 dakika kala skora dengeyi getirdi (44-44). Molaya giden Ormanspor, moladan üçlük ritmini tekrar eline alarak döndü ve skor üstünlüğünü eline aldı. Son bölümde boyalı alanı daha etkili kullanan İTÜ Basket, çizgiden de kayıpsız dönerek skora tekrar dengeyi getirdi ve üçüncü çeyrek 52-52 eşitlikle geçildi. 

Son çeyreğin başında İTÜ Basket’te bu maçın en formda oyuncularından Berkay Sinirlioğlu sakatlanarak kenara geldi. 06:44 dakika kala Cenk Akyol, yaptığı top kaybı sonrası maçın da gerginliğiyle Ormanspor başantrenörü Korhan Aydanarığ ile girdiği sert diyalog sonrasında teknik faul aldı. Ortamn bir anlık gerildiği bu anların sonrasında boyalı alanı iyi kullanan Ormanspor farkı açarak rakibine bir kez daha molayı aldırdı (60-54). Bitime 04:31 dakika kala Aydanarığ ve Cenk Akyol arasındaki diyalog sonucunda karşılıklı teknik alarak oyun dışı kaldılar.Graves ve Rizvic ikilisinden iyi yararlanan Ormanspor farkı çift hanelere çıkarmasını bildi (64-54). İTÜ Basket 01:57 dakika kala Adem Ören’le ilk üçlüğünü kaydetti. Kalan dakikalarda üstünlüğü bırakmayan Ormanspor karşılaşmayı kazanarak seri de 1-0 öne geçti.

Öne çıkanlar
Ormanspor: Graves 28 sayı, 4 ribaund, Rizvic 10 sayı, 7 ribaund
İTÜ Basket: Berkay Sinirlioğlu 12 sayu, 5 ribaund, Frink 11 sayı, 7 ribaund

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir