Basketbol Sayfası

Basketbol Burada!

Bu bir Ankara işidir

Bu bir Ankara hatırasıdır, Ankara işidir.
Yıllar önce delikanlılar en hızlı zamanlarında Kızılay’da…
En hızlı anılarını Kızılay kaldırımlarına çakarken…
Boy boy boydan boya delikanlılar…
En hızlı durumlara başlamadan önce birbirimize şöyle bir bakıp…
"E bu mendili icad edeni ne ne yalıca ya Ya ya ah gıdı gıdı meh meh"

Erkin Koray’ın bu güzel şarkısı, ligin bitimine 4 hafta kala TKBL şampiyonluğunu ilan eden Çankaya Üniversitesi kızlarına armağan edilecek en güzel şarkı belki de…

Sezon başında kendi basketbol anlayışına uyacak bir kadro kuran Coach Çağrı Özek, düzenli çalışmanın, ekstra bireysel antrenmanların, fazla tekrarın, rakiplere kabul ettirilmiş oyun düzenlerinin karşılığını aldı. Geçtiğimiz sezon yine aynı ligde Kırçiçeği Bodrum Basketbol’un şampiyonluğunun başrol oyuncusu olan Amerikalı Sasha Goodlett, bu kez TKBL istatistiklerine yerli damgası vuran Derin Yaya organizasyonunda daha toy bir takımın çember altına hükmeden oyuncu oldu. Sürekli çıkış içindeki Nilay Aydoğan, tecrübeli forvet Ebru Torun, sınırlı süre alsalar da yetenekli guardlar Yaren Uslular ve Gizem Kumandanoğlu, altyapıdan yetişen Şule Aktaş ile rahmetli hakem hocam, düdük partnerim Memduh Öget’in kızı Simay Naz Öget ve takıma ligin ikinci yarısında katılan Doğa Comba önemli bir iş başardılar. Kuşkusuz şampiyonlukta bugün kadroda olmayan ancak sezonun ilk yarısında Çankaya Üniversitesi adına ter akıtan Kübra Dicle ve Harika Eldaş’ın da katkısı var. Bugün başka takımlarda mücadele etseler de onları da unutmamak gerek.

Gelelim organizasyona. Arı Koleji olarak başladığı spor hayatına akabinde kurdukları Çankaya Üniversitesi adıyla devam eden Kulüp, kuşkusuz bir sporcunun özlük haklarının sonuna kadar korunduğu bir organizasyon. Tüm kulüpler böyle olsa ne bir oyuncu sendikasına ihtiyaç olur, ne de sporcuların haklarını koruyacak hukukçulara. Zira Çankaya Üniversitesi sporcuların özlük haklarını adeta kendi iradesiyle koruyan, SGK primlerini gerçek ücret üzerinden yatıran, sporcu ve teknik ekip maaşlarını günü gününe ödeyen bir yapı. Bu anlamda kadın basketbolu için tam bir örnek kulüp.

Şimdi bu kulübün geçmişte yaptığını tekrarlayıp tekrarlamayacağı, yani Süperlig biletini kabul edip etmeyeceği tartışılıyor. Gün o gün değil. Gün şampiyonluk günü. Şampanyanın patlatılacağı günde bunları tartışmayı yersiz buluyorum. Bugün sportif başarının kutlanacağı gün. İdari konuları lig sonunda tartışmak çok daha doğru zamanlama olacaktır. Malum; sporda zamanlama çok çok önemli. Erken sıçrayıp ribaundu alamamak var işin ucunda.

Tüm Çankaya Üniversitesi camiasını, kadın basketboluna yıllardır kesintisiz katkı verdikleri için Sıtkı Alp ve Sedat Alp’i bu hakedilmiş şampiyonluktan dolayı kutlarım. Dilerim Süperlig’in de çalışkan ARISI olurlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir